AMELİYATIN RİSKLERİ

Genel anestezi altında yapılır ve herhangi bir ameliyatta
ortaya çıkabilecek problemler sempatektomi veya klipsli
sempatik blokaj (SB) için de geçerlidir. Klipsli SB tedavisi
güvenli bir yöntemdir. Bazı hastalarda daha önce geçirilen
enfeksiyonlara bağlı veya ağır sigara içicilerinde göğüs
boşluğunda yapışıklıklar olabilir ve bu durumda oluşabilecek
sızıntı tarzında kanamaları boşaltmak için dren (göğüs tüpü)
konulması gerekebilir.

Sempatektomi ameliyatından sonra hastalarda pnömotoraks, interkostal nöralji (ameliyat bölgesinde ağrı), Horner sendromu, kanama gibi problemler görülebilir.

Pnömotoraks (göğüs boşluğunda hava kalması) %3-4 oranında gözlenir ve sıklıkla kendiliğinden kaybolur veya iğne ile boşaltılabilir.

Horner sendromu (göz kapağında hafif aşağı inme) görülebilir. Klipsle yapılan ameliyatlarda Horner sendromu bildirilmemiştir. (Pnömotoraks ve Horner sendromu terleme ameliyatına özgü komplikasyonlardır)

Hastaların %1'inde girilen bölgedeki kaburga ve sinirinin ameliyattan etkilenmesine bağlı ağrılar oluşabilir. Bir süre ağrı devam eder ve ağrı kesicilerle düzelir.

Ameliyat giriş yerlerinde ve sempatik zincire yakın damarlarda kanama (%1'den az) oluşabilir. Bu durum ameliyat esnasında kontrol edilebilir.

Yan etki olarak kompenzatuvar (dengeleyici) terleme ortaya çıkabilir en çok sırt, karın, kalça, bacaklar gibi bölgelerde görülür. Hastaların %1 kadarı ameliyat sonrası memnuniyetsizlik bildirmekle birlikte bu durum ameliyat sonrasında en sık rastlanan problemdir. Bilimsel çalışmalarda bu %0-100 arasında bildirilir. Biz de kliniğimizde %10-50 civarında kompenzatuvar terlemeyi gözlemliyoruz. Hastalar genellikle günlük hayatlarını fazla etkilemeyen bu tablodan şikayetci olmazlar.

Ana Sayfa    |    Op.Dr. Rauf Görür    |    Fotoğraflar    |    İletişim